Dětská narozeninová oslava
Rozhodli jste svým ratolestem zorganizovat narozeninovou oslavu, jak znáte z hollywoodských filmů, ale kromě barvy ubrousků a příchutě dortového krému nemáte tušení, čím dětské hosty a vaši ratolest zabavíte, nadchnete a potěšíte?
Asi správně tušíte, že program narozeninové oslavy pro dětské oslavence a hosty bude vyžadovat více zábavných prvků, pestrosti a členitosti, než program narozeninové party pro odrostlé. Ideálním řešením je zvolit si ústřední téma narozeninové oslavy, kolem něhož a v jehož duchu se budou odvíjet hry, soutěže, kvízy a který vám zároveň poslouží jako nosný motiv narozeninových pozvánek a dekorací.
Zde se můžete inspirovat některými z našich nápadů na hry a soutěže pro nejmenší, předškolní děti i školáky, které děti zabaví, u kterých se naučí něco nového a z kterých si třeba navíc odnesou malý suvenýr domů na hraní. Při výběru vhodných her pro děti mějte vždy na paměti jejich věk (nic neotráví desetileté „dospěláky“ víc, než hry pro „mrňata“) a své prostorové možnosti, neboť ne všechny hry se hodí do bytu. Zde najdete inspiraci jak na hry kreativní, tvůrčí, tak i pohybové- stačí si jen vybrat!
Tipy na dětské hry a soutěže
Dobrodružné odpoledne- rozhodnete-li se pro „akční“ narozeninovou oslavu, např. na bobové dráze, motokárách, v lanovém parku, na laser-game nebo paintballu, pak jste se trefili do černého! Adrenalinové, pohybové hry děti zkrátka milují a na odpoledne, kdy si vyzkoušely/zažily něco nového jen tak nezapomenou. Tato zážitková odpoledne jsou vhodná pro děti od 10-18 let.
Hry s balonky- soutěže a hry s nafukovacími balonky jsou na dětských oslavách zvlášť oblíbené! Zde Vám přinášíme několik tipů na dětské narozeninové hry s balonky, které vám v případě nutnosti pomohou „rozproudit krev“ na dětské oslavě:
Praskání balonků zády k sobě k této hře budete potřebovat alespoň 4 hráče a dva nafukovací balonky. Dvě děti vždy postavte do dvojice zády k sobě a mezi záda jim umístěte nafukovací balonek. Úkolem hráčů je balonek prasknout/stlačit zády, co nejrychleji od vydání povelu. Vyhrává dvojice, která tlakem zad proti sobě praskne balonek jako první.
Zvířátka z balonků snad všechny děti mají rádi pouťové balonky ve tvaru psa, žirafy, prasátka, kočky atp. Hledáte-li zábavnou a přesto klidnou hru na dětskou narozeninovou párty, pak s vytvářením- kroucením speciálních dlouhých (cca 75 cm) balonků do tvaru různých zvířátek, budete mít určitě úspěch a děti navíc ocení, odnesou-li si z oslavy malý suvenýr v podobě nafukovacího zvířátka. Tato hra navíc podporuje zdokonalení dětských, jemně motorických činností a je vhodná pro děti od 4-12 let.
Létající balonky hledáte-li aktivní, pohybovou hru pro děti, vhodnou na zahradu i do bytu, máme pro vás skvělý tip na věkem neomezenou hru „létající balonky“. Každému z dětí dejte jeden (jsou-li šikovné/starší pak dva až tři) nafouknuté balonky. Od odstartování hry je cílem soutěžících udržet balonek ve vzduchu co nejdelší dobu, aniž by spadl na zem. Hru si později můžete ztížit označením výšky, pod kterou nesmí balonek klesnout. Jakkoli se to na první pohled nezdá, je tato hra energeticky náročná a vyžaduje též vysokou dávku soustředění a koordinace pohybů.
Vyrábění balonkových figurek/ksichtíků znáte tvarovací obličeje z balonku, naplněného moukou? A víte, že největší radost mají děti z hraček, které si sami vyrobí? Sečtete-li jedna a jedna, získáte ve výsledku kreativní zábavu pro děti, vhodnou na domácí, poklidnou narozeninovou party. Na balonkové ksichtíky budete potřebovat velké balonky, hladkou mouku a lihový fix. Do nafouknutého balonku sypte opatrně, nejlépe přes trychtýř hladkou mouku, dokud nezískáte tvar o velikosti cca 10-15 cm. Pak balonek zauzlíkujte. Uprostřed vytvarujte menší bambulku jako nos (opět zafixujte uzlíkem a nakonec přimalujte oči a pusu. Ksichtíky jsou pevnější, jsou-li naplněny méně- dovolují více manipulace. Figurce pak můžete přilepit vlásky, např. z vlny, různě jí ohýbat a tvarovat.
Balonková stezka vtipná, akční/pohybově-motorická hra pro menší děti, od 2-5 let, na doma i na zahradu. Co budete potřebovat? Dvě řady židlí nebo zeď a řadu židlí na vytvoření stezky a spoustu nafouknutých balonků na zaplnění uličky/stezky alespoň po hruď dítěte. Cílem hry/soutěže je, aby dítě prošlo uličkou v co nejkratším možném čase. Pozor, úkol není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát! Pro děti bude chůze mezi balonky bez koukání/vidění země novou, zajímavou zkušeností, u které si užijí spoustu legrace!
Větrný závod je další dětská soutěž s balonky, vhodná na doma i na ven, pro děti od 3-10 let. V čem soutěž spočívá? Nafoukněte tolik balonků, kolik máte dětských soutěžích, postavte děti do řady, vyznačte cíl (cca po 10 metrech) a před každé dítě postavte jeden balonek. Děti si dají ruce za záda a POUZE foukáním budou posouvat balonek směrem k cíli. Čí balonek bude za cílovou čárou první, vyhrává. Zakázáno je balonků se dotýkat tělem či do nich kopat- za každé porušení pravidel udělá soutěžící 5 trestných kroků vzad.
Hledání pokladune v kupce sena, ale v nafukovacím balonku: do balonků nasypte zabalené bonbony, balonky nafoukněte a rozmístěte různě po bytě/domě/zahradě. Mezi výherní- bonbónové balonky rozmístěte prázdné, pouze nafouknuté balonky. Cílem detektivně-sběratelské hry je, aby děti našly a praskly co nejvíce balonků, ve kterých je schovaná sladká odměna, kterou si mohou odměnou za své úsilí nechat.
Balonková přehazovaná je pohybová, zábavná hra pro starší děti, od 6-13 let. Vyznačte herní pole, uprostřed natáhněte provázek ve výšce hlavy dětí a zábava může začít! Cílem je přehazovat balonek (dle pravidel přehazované nanejvýš 3 nahrávky) z jedné strany na druhou tak, protivník balonek nemohl snadno chytit. Vyhrává ta strana, která uhraje nejvíce bodů proti soupeři (která upustí/nechytí balonek méněkrát). Upgradem balonkové přehazované je balonkový volejbal, který je ještě dynamičtější a akčnější.
Na židle nestárnoucí klasika ještě z dob předškolních let našich prarodičů- známá a oblíbená, adrenalinová, akční hra na židle. Potřebujete připomenout pravidla? Stejný počet židlí, jako je dětí, rozmístěte do kola, připravte si písničku na CD/kazetě a začněte hrát. Děti chodí okolo židlí po dobu, co hraje hudba. V jednu chvíli hudbu vypněte a děti si musí rychle posedat na židle- fórem celé hry je, že je vždy o jednu židli méně. Dítě, které si nenajde volnou židli, vypadává ze hry. V každém kole se odebere jedna židle, až se pomalu dospěje k vítězi. Tato vtipná dětská hra tříbí pohotovost, rychlost a schopnost pod tlakem se rozhodovat.
Detektivní pátračka velmi oblíbeným tématem dětských narozeninových oslav, zejména těch klučičích, je hra na detektivy. Jmenujte detektivní tým dětských narozeninových hostů a seznamte je s případem- ukradeného narozeninového dortu! Každému dítěti dejte lžíci a nějakou indicii, která mu pomůže najít místo, kde jste dort schovali. Je zřejmé, že čím větší prostor na hru máte, tím bude hra napínavější a delší. Ideálním místem pro hru na detektivy je zahrada, kde lze nějaké to ušpinění dortem v zápalu hry tolerovat snáze, než v parádním pokoji.
Pro straší děti můžete pravidla hry ztížit tím, že si své indicie budou muset vybojovat plněním různých úkolů (luštění křížovky, skákání v pytli, hod kriketovým míčkem do dálky, kdo nejdéle udrží knihu na hlavě při chůzi, kdo nejrychleji vymyslí pět zvířat, věcí a měst, začínajících na určité písmeno atd.) Mezi správné indicie pak zamíchejte některé falešné a nechte děti losovat.
Jablečný hon vtipná narozeninová hra, vhodná především pro menší děti od 4-7 let, spočívá v tom, že se děti snaží bez pomoci rukou ukousnout kus jablka, upevněného na provázku na stromě/větvi/tyči. Jakkoli úkol nezní nijak obtížně, uvidíte, že opak je pravdou. Pro větší bezpečnost hry se ujistěte, že jablka jsou připevněna zhruba ve výši hlavy dětí a ne výše. Výhodou a přidanou hodnotou této hry pro malé děti je, že bezbolestnou, nenásilnou, ba naopak zábavnou formou přimějete děti sníst pár vitamínů!
Dětská olympiáda dalším z ústředních témat/motivů narozeninové oslavy mohou být olympijské hry. Připravte pro děti sérii pohybových her a soutěží, rozvrhněte je do celé narozeninové oslavy, jejímž zakončením bude slavnostní vyhlášení vítězů a rozdávání medailí.
Ptáte se, v jakých sportech mohou děti soutěžit? Např. v délce stání na jedné noze se zavřenýma očima, ve skoku do dálky, chůzi na chůdách (vyrobíte velmi snadno např. z rolí od koberců s otvory na chodidla), hod míčkem skrz obruč, střílení lukem a šípy na plechovky, házení kroužků na lahve (vyhrává ten, komu se podaří „navléknout“ největší počet kroužků na lahev), podlézání pod stále se snižující tyčí, bez toho, aniž by soutěžící o tyč zavadil atp.
Kreativní odpoledne je především mezi holčičkami od 3-13 let velmi vítaným programem narozeninové oslavy. Během tvůrčího odpoledne se děti naučí něco nového, zabavíte je a navíc si mohou odnést svůj výtvor jako památku na příjemně strávený čas.
Náplní kreativního odpoledne může být pečení cukroví (každé dítě si pak odnese košíček/pytlíček s výslužkou), kurz vaření (výroba pomazánky, jednohubek, chlebíčků) vyrábění z moduritu, malování hrníčků, skládání origami figurek, zvířátek a jiných skládanek, malování/ batikování šátků, výroba zvířátek z kaštanů, vyrábění přívěšků, výroba vlastního mýdla nebo svíčky atd.
Manuální tvoření u dětí podporuje jejich fantazii, kreativitu, jemnou motoriku. Děti- zejména děvčata, tvoření doslova milují a tak s tímto narozeninovým programem jistě nešlápnete vedle. Pro všechny případy však mějte vždy připravené i jiné alternativy, ideálně pohybové hry(děti potřebují být neustále v pohybu- obzvláště ty malé a nelze přepokládat, že vydrží klidně tvořit u stolu celé odpoledne.
Dětský kvíz známá a oblíbená zábava z dětských družin, vhodná i narozeninové oslavy- to je kvíz pro děti. Shromážděte co nejvíc dětských hádanek a za správné odpovědi rozdávejte malé odměny- např. bonbony.
Hádanky do dětského kvízu mohou vypadat třeba takto:
„Leze leze po železe, nedá pokoj až tam vleze.“ Co je to? (klíč)
„Dva růžky, žádné nožky, ale domečkem to hýbe.“ Co je to? (šnek)
„Ruce nemá, nohy nemá, stejně okno otevře.“ Co je to? (vítr)
„Přijel k nám host, spravil nám most. Bez kladiva bez malty, přec je pevný dost.“ Kdo je host? (mráz)
„I když stále mění tvar, přesto je kulatý.“ Co je to? (měsíc)
„Přicválala k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.“ Co je to? (sníh)
Kořenem vzhůru a přece roste. Co je to? (horní zub)
„Je to sice tvoje, ale všichni okolo to používají víc než ty sám.“ Co je to? (tvé jméno)
„Pod dubem v trávě, baretku na hlavě, co je to?“ (žalud)
Vajíčkový závod je další oblíbená hra pro děti do deseti let, všem dobře známá z dětských táborů. O co při vajíčkovém závodě jde? Do velké mísy dejte tolik vařených vajec, kolik bude dětských hostů s oslavencem dohromady. Vajíčka (hnědá i bílá- půl na půl) uvařte a nechte každé z dětí vybrat si své vejce. Podle barvy vejce rozdělte děti do dvou skupin a soutěž může začít. Úkolem dětí je s vajíčkem, (o kterém nemusí vědět, že je vařené) proběhnout závodní dráhu (pro ztížení slalomek), vrátit se a předat štafetu (vajíčko na lžíci) druhému závodníkovi, který udělá totéž a tak stále dokola, dokud se nevystřídají všichni hráči. Vyhrává družstvo, které splní úkol jako první.
Hledání knoflíčku velmi oblíbená dětská hra, známá také pod názvem „přihořívá, hoří“. Všechny narozeninové hosty seskupte do jednoho pokoje, oslavence pošlete za dveře a v pokoji s hosty skryjte na nějaké nenápadné místo knoflíček. Po chvíli může přijít oslavenec a začít hledat. Hosté mu pomáhají instrukcemi „samá voda“- tam knoflíček není, „přihořívá“- už jsi na dobré stopě. „hoří“- máš ho! Až oslavenec knoflík najde, vystřídá se s některým ze svých dětských hostů a takto hra pokračuje, dokud se v hledání nevystřídají všechny děti. Dramatičnost této hře, vhodné pro děti od 4-13 let dodáte, budete-li měřit a zapisovat jednotlivé časy dětí, které potřebovaly k nalezení knoflíku.
Maškarní bál je populární klasikou dětských narozeninových oslav. Na narozeninový karneval můžete upozornit již v pozvánce, nebo můžete děti překvapit a vyrobit si s nimi společně masky (z papírových talířů na gumičce).
Výlet s překvapením které dítě by nemělo rádo výlety? Podáte-li navíc obzvlášť zajímavě a dramaticky např. historii hradu, kam se na výlet chystáte, uvidíte, že budou děti nadšené! Po prohlídce místa výletu (pozor prohlídky zámků a muzeí děti moc nenadchne!) můžete objednat místo pro oslavu v místní restauraci s dětským koutkem nebo uspořádat narozeninový táborák. Výhodou narozeninového výletu je, že děti získají nové společné zážitky, něco nového se naučí a navíc se toho budou skvěle bavit!
Velká indiánská hra je skvělou možností, jak stylově, tematicky zajímavě a záživně oslavit narozeniny vašeho chlapce. Všem narozeninovým hostům můžete vyrobit „koně“ z naplněné ponožky na tyči, čelenky a jiné propriety. Není třeba dlouze vysvětlovat, že venkovní prostředí se pro hru na indiány hodí lépe než byt. Indiány rozdělte do dvou skupin (ideálně losem), nechte je vymyslet si jména a vyrobit vlajku. Cílem indiánské hry je pak ukrást vlajku druhému indiánskému kmeni a uhlídat vlastní.
Vybrali jste si téma/program narozeninové oslavy vašeho dítěte? Pak je vhodné na něj upozornit v pozvánce- rodiče budou vědět, co bude dítě dělat, jak jej mají obléci, případně co mu mají dát s sebou. Inspiraci na narozeninové pozvánky pro děti najdete zde.