Slavnostní řeč hosta na narozeninové oslavě

Pořádáte narozeninovou party pro svého partnera nebo rodiče, rádi byste se ujali slova na přípitek, ale nemáte ani mlhavou představu o tom, jak by měl proslov k oslavencovu jubileu vypadat? Pak vězte, že na lepší adrese jste už ani být nemohli! Zde totiž najdete několik dobrých rad a tipů na to, co by ve vašem proslovu chybět nemělo, ale i čeho byste se měli raději vystříhat.

A teď už k zásadám narozeninového proslovu oslavencova hosta:

1) Vždy mějte na paměti, kdo je mezi pozvanými hosty a tomu přizpůsobte i obsah své řeči. Je-li mezi hosty oslavencům šéf, kolegové z práce, rodiče či prarodiče, není dvakrát vhodné vytahovat historky z dospívání, byť by byly sebevíc k popukání!

2) Ve svém proslovu byste neměli zapomenout na tyto hlavní části: přivítání hostů, poděkování za účast, gratulace, přání hezké zábavy a samotný přípitek. Způsob, jakým jednotlivé stati pojmete, záleží na druhu oslavy (formální x neformální) a vkusu oslavence (i vás).

3) Ptáte se, jak dlouho je zvykem zdržovat hosty/oslavence od přípitku řečněním? Obecně vzato, čím je sdělení kratší, výstižnější (a třeba i vtipné), tím lépe. Počítejte s tím, že už po třech minutách proslovu opadne pozornost posluchačů na polovic!

4) Spatra pronesená řeč bude vždy mnohem záživnější než ta čtená, i kdyby byly obsahově identické! Děsí-li vás představa spontaneity, připravte si na papír nanejvýš pár záchytných bodů a snažte se pronést svůj přípitek pokud možno zpaměti!

Nyní si však už ukažme konkrétní vzor, jak může vypadat proslov k narozeninám, přednášený některým z hostů:

Ukázka narozeninového proslovu hosta:

Milý oslavenče, milí narozeninoví hosté,

jsem nesmírně rád, že vás mohu přivítat na oslavě sedmdesátých narozenin mého drahého tatínka, Viktora. Vím, že někteří z vás vážili dlouhou cestu, aby tu teď s námi mohli být, a za to jim velmi děkuji, stejně všem ostatním, kteří to neměli tak daleko a teď tu sedí s námi.

Tati, vždycky jsi byl pro mě velkou inspirací, vzorem a pevným, opěrným bodem v mém životě. Když mi bylo pět, naučil jsi mě jezdit na kole, díky tobě jsem uměl trojčlenku nejlíp z celé třídy, naučil jsi mě, hrát mariáš i vázat si motýlka a já jsem z celého srdce rád, že ti dnes mohu za to všechno mnoho dalšího poděkovat! Jsi ten nejlepší táta, jakého jsem si mohl přát, a co já vím, tak i manžel, bratr a dobrý kamarád! Dovolte mi proto milí hosté, abych za sebe i za vás tátovi popřál do dalších let, mnoho zdolaných met a aby ho na jeho cestě vždy provázely láska, štěstí a zdraví!

A teď už se, milý tati a hosté, chopte svých skleniček a vyprázdněme je na zdraví mého skvělého táty, Viktora! Krásnou zábavu a na zdraví!

Organizujete-li narozeninovou oslavu, ať už pro partnera, rodiče či kamaráda, možná vám přijde vhod několik originálních tipů na narozeninovou oslavu.