Řeč oslavence na narozeninové oslavě

Významné životní jubileum či jen běžné narozeniny, na které jste pozvali široké příbuzenstvo, přátele a kolegy vám klepou na dveře a vy se zcela oprávněně začínáte zaobírat otázkou slavnostní řeči? Pak jste natrefili na to správné místo, kde najdete nejen několik užitečných rad stran narozeninového řečnění, ale i samotnou ukázku toho, jak může narozeninový projev oslavence k jeho hostům vypadat.

Součástí narozeninového proslovu by rozhodně mělo být přivítání hostů , poděkování za to, že přišli (případně za dárky), jedná-li se o neformální setkání přátel a blízké rodiny, není na škodu přidat pár historek z dětství či nějaký vtípek. Slavíte-li narozeniny s pracovními kolegy, nadřízenými či obchodními partnery, doporučujeme vám se příliš osobních témat, zábavných historek z dětství a fórků vyvarovat. Hodláte-li pojmout svou narozeninovou oslavu o něco formálněji, můžete svou řeč proložit sem tam nějakým citátem slavné osobnosti, se kterým se ztotožňujete a dále se o něm rozhovořit. Závěrem své řeči nezapomeňte všem hostům popřát příjemnou zábavu, případně se seznámit s programem oslavy. Na úplný konec pak přijde slavnostní přípitek. Zde je ukázka, jak může vypadat proslov k narozeninám, kterou se můžete inspirovat:

Vzor oslavencova proslovu k narozeninám:

Drahá rodino, milí přátelé,

velmi rád bych vás přivítal na oslavě svých padesátých narozenin a poděkoval vám, že jste mnozí vážili i velkou dálku, abyste se mnou nyní oslavili má kmetská leta.

Když se rozhlédnu kolem sebe, naplňuje mě obrovská radost, kolik báječných lidí zkřížilo své životní cesty s mojí cestou. Má skvělá manželka, se kterou jsem se poznal ještě, když jsem měl kučeravé černé vlasy a tělo Ramba mě má dnes, s břichem a plešatého stále stejně ráda a za to jí jsem vděčný. Vděčný jsem za svou velkou rodinu, za milované děti, za vás přátele, kteří jste tu byli, když jsem vás potřeboval a jen doufám, že vám to vše budu moci kdy vrátit!

Když mi bylo dvacet, říkal jsem si, že za třicet let ze mě bude už pořádný pardál alespoň s pěti vnoučaty, co ve flanelových kalhotách krmí holubi na zápraží. Dneska je mi padesát, ve skříni mi visí kožená bunda, trénuju na maraton a musím říct, že slavný citát: „život začíná po čtyřicítce“ je neskutečně pravdivý! Konečně, a s tím souvisí další citát, se kterým se mohu plně ztotožnit: „starý je minimálně o deset let starší než já“. Možná se budu za deset let šourat po cukrárnách, ale teď se cítím v rozpuku, jako nikdy předtím a podle toho oslavme dnešní den!

Prožil jsem krásných padesát let života a za to, že tyto roky byly krásné, vděčím i vám. Proto je dnešní oslava oslavou vás všech a já vám ze srdce přeji příjemnou zábavu, dobrou chuť a hlavně, na zdraví!

Máte už jasnou představu o programu své narozeninové party? Pokud ne, Zde najdete několik skvělých nápadů na originální oslavu narozenin.